Kültürel Çevre

Sultan Ahmet Camii

Sultanahmet Camii 17. yüzyıl başlarında inşa edilmiş ve muhtemelen şehrin en ünlü camisidir. Cami’nin sekiz kubbesi ve altı minaresi bulunmaktadır. Camiler en fazla dört minareli olduğu için, ilk altı minareli cami olması başlarda tartışmalara yol açmıştır. Sultanahmet Camii’nin içi 20,000’den fazla el yapımı İznik (antik Nicaea) çinisi ve elli’den fazla lale türü desenleriyle süslüdür. Camii otelimize 12 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ziyaret Saatleri: Hafta’nın yedi günü sabah 9:00’dan akşam 17:00’a kadar.

Kapalı çarşı

Kapalıçarşı, 61 saklı sokağı ve 4,000’den fazla dükkanı ile günlük 250,000 ila 400,000 ziyaretçiyi kendine çeken dünyanın en büyük ve en eski kapalı pazarlarından biridir. Dünyanın bu efsanevi çarşısı küçük dükkanlardan oluşan bir labirent gibi ve doğuya özgü düşlediğiniz her şey burada mevcuttur. Kapalıçarşı’nın bir çok kapısı bulunmakta, en çok kullanılanları ise Çağaloğlu ve Beyazit kapıları olup otele uzaklıkları yaya olarak 10 dakikadır. Ziyaret Saatleri: Hafta içi her gün ve cumartesi sabah 8:30’dan akşam 19:00’a kadar. Pazar günleri kapalıdır.

Ayasofya Müzesi

Ayasofya eskiden bir Ortodoks Patrikal Bazilikası olup, sonradan bir cami ve şu an ise İstanbul’da bir müzedir. Yapı; Bizans mimarisinin somut bir örneği olarak kabul edilip, devasa kubbesiyle tanınmaktadır ve ‘mimarlık tarihini değiştirdiği’ söylenir. 1520’de Seville Katedrali tamamlanana kadar neredeyse bin yıl boyunca dünya’nın en büyük katedraliydi. Kilise paha biçilemez mozaiklerle dekore edilmiştir. Bunlar Meryem Ana, İsa Peygamber, Azizler, İmparatorlar ve geometrik şekillerden oluşur. Müze kesinlikle görülmesi gereken bir yer olup otele uzaklığı yaya olarak 12 dakikadır. Ziyaret Saatleri: 15 Nisan’dan 1 Ekim’e kadar sabah 9:00’dan akşam 19:00’a kadar (Yaz programı). 1 Ekim’den 15 Nisan’a kadar sabah 9:00’dan akşam 17:00’a kadar (Kış programı). Pazartesi günleri kapalıdır.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun 624 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca Osmanlı Padişahları’nın yaşadığı saraydır. Günümüzde turitik bir yer olan Topkapı Sarayı, İslam dünyası için çok önemli olan Hazreti Muhammed’in hırkası ve kılıcı gibi kutsal emanetleri ve tüm dünya tarafındn bilinen Kaşıkçı Elması’nı bünyesinde barındırır. Müze yaya olarak otelimize 14 dakikadır. Ziyaret Saatleri: Nisan- Ekim arası sabah 9:00’dan akşam 19:00’a kadar (Yaz programı). Ekim- Nisan arası sabah 9:00’dan akşam 17:00’a kadar (Kış programı). Salı günleri kapalıdır.

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı, Istanbul’un altında yatan birkaç yüz antik sarnıcın en büyüğüdür. Sarnıç, bloklara oyulmuş Medusa yüzü ile tanınır. Bu iki başın nereden geldiği ise bilinmemektedir. Yerebatan Sarnıcı bulunduğundan beri bir çok restorasyon geçirdi ve 1985 restorasyonunda, 50,000 ton çamur sarnıçtan çıkarılmıştır. Sarnıç yaya olarak otelimize 11 dakika uzaklıktadır. Ziyaret Saatleri: Hafta’nın yedi günü sabah 9:00 ile akşam 18:30 arası açıktır.

Istanbul Arkeoloji Müzeleri

Tarihin faklı dönemlerine izler bırakmış uygarlıklardan kalan çeşitli eserlere ev sahipliği yapan İstanbul Arkeoloji Müzeleri, dünyada müze binası olarak tasarlanan ve kullanılan ilk on müze arasında yer alır. İsmin çoğul olarak kullanılmasının nedeni, idaresi altında Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi olmak üzere üç ayrı müzeyi bulundurmasıdır. Müze, otele 12 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ziyaret Saatleri: Sabah 9:00’dan akşam 17:00’a kadar. Pazartesi günleri kapalıdır.

Mısır Çarşısı

Istanbul’un Mısır Çarşısı, Doğu’nun egzotik kokusu ile doludur. Bu yapı, Kapalıçarşı’nın bir uzantısı olarak 17. yüzyıl’da inşa edilmiştir. Burası baharat, kurutulmuş meyve, peynir ve zeytin, havlu, terlik, sepetler ve mücevherler satılan bir çarşı ve egzotik bir yiyecek pazarıdır. Mısır Çarşısı’nın dışında ise harika bir çiçek ve kuş pazarı bulunmaktadır. Otele 15 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ziyaret Saatleri: Hafta’nın yedi günü sabah 9:30’dan akşam 19:00’a kadar.

Aya Irini Kilisesi

Aya Irini kilisesi, Topkapı Sarayı’nın dış avlusunda bulunan eski bir Doğu Ortodoks kilisesidir. Kilise tipik bir Roma Bazilikası formundadır. Olağanüstü akustiği ve etkileyici atmosferi nedeniyle, günümüzde klasik müzik konser salonu olarak hizmet vermektedir. Müze yaya olarak otelimize 14 dakika uzaklıktadır. Müze olarak açık fakat Topkapı Sarayı Müzesinden alınacak özel izinle gezilebilir.